Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Your notebook or small-form-factor machine can now experience the latest, cutting-edge memory technology with Kingston FURY Impact DDR5. With Intel XMP 3.0 Certified SODIMM kit capacities of up to 64GB, Kingston FURY Impact DDR5 packs all the enhanced features of DDR5 into a slim, compact form factor. Kingston FURY Impact DDR5’s innovative Plug N Play overclocking technology automatically supports up to 5600MT/s with lower latencies at 1.1V, giving your system a boost in performance without having to enable a profile.
| SKU | KF556S40IB-32 |
| Memory Series | FURY Impact SO-DIMM |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-40-40 |
| SPD Speed | 5600MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | None |
| Package Memory Pin | 262 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY IMPACT 32GB (1 x 32GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL40 1.10V KF556S40IB-32 SO-DIMM Memory Module
- 32GB Module
- Rated Speed: 5600 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40
- Rated Voltage: 1.10V
- SO-DIMM Form Factor
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: KF556S40IB-32
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R10,206

