Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Engineered and tested to deliver extreme performance, Kingston HyperX easily endures the most rigorous demands of any creative professional, gamer or PC enthusiast.
| SKU | HX424S15IB/32 |
| Memory Series | HyperX Impact DDR4 SO-DIMM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | 15-15-15 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15 |
| SPD Speed | 2400MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-19200 (2400MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 260 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston HyperX IMPACT 32GB (1 x 32GB) DDR4 DRAM 2400MHz CL15 1.2V HX424S15IB/32 SO-DIMM Memory Module
- Product Code: HX424S15IB/32
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

