Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
HDR10 elevates picture quality for a more dynamic visual immersion experience and enhanced color of HDR content. HDR10 is the digital HDR standard based on the sRGB 99% color gamut. A true difference in color and brightness. Your gameplay is never in the dark. Black Stabilizer is your ally to attack or defend against enemies hiding in the shadows. It delivers a pro-level gaming experience for enhanced vision and a jump on the competition. With IPS 1ms comparable to TN Speed, providing the minimized afterimage and a fast response time, you can enjoy a whole new gaming performance. With FreeSync Premium technology, gamers can experience seamless, fluid movement in hi-resolution and fast-paced games. It virtually minimizes screen tearing and stuttering. Get the closest thing to real-time gaming. Dynamic Action Sync elevates your gameplay for a pro-level experience. Respond to action, opponents and every moment with minimized input lag and unbelievable performance. Accuracy is at the center of your gameplay with the Crosshair feature. Center-display crosshairs give enhanced vision and pro-level precision for increased accuracy in first-person shooter games.
| Model | 24GN60R-B |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 1 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x DisplayPort |
| Tilt | Yes, amount not specified |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 541mm x 43mm x 325mm With Stand: 541mm x 180mm x 409mm |
| Weight | Without Stand: 3.49 kg With Stand: 3.90 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
LG UltraGear 24GN60R-B FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 144Hz, FreeSync Premium, IPS, HDR10, 23.8"
- 23.8" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 144Hz
- Response Time: 1ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- AMD FreeSync Premium
- High Dynamic Range: HDR10
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
- Product Code: 24GN60R-B
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








