Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
As one of the most-beloved gaming mice ever, MX518 has inspired legions of fans around the world to ask Logitech G to bring it out of retirement. And we heard you. We pulled the original tools from the Vault and meticulously restored them—right down to the original glossy keyplate. It’s the classic, comfortable shape you know and love, now with modern components that perform to today’s advanced standards and a new, updated Nightfall color scheme. The reborn MX518 is enhanced with the latest innovations in gaming technology, like our exclusive HERO 16K sensor. It’s our most accurate gaming sensor ever with next-gen performance and all-new architecture. With a capture rate of up to 17,000 frames per second, HERO achieves 400+ IPS across the entire 100 - 16,000 DPI range1Advanced settings require Logitech G HUB software available for download at logitech.com/downloads with zero smoothing, filtering or acceleration. HERO truly sets the bar for the highest levels of precision, for pros and enthusiasts alike. MX518 comes fully loaded. Save up to five profiles to the onboard memory, using Logitech G HUB, and take them with you. Your saved settings will work on any PC without additional software or any login required. Cycle up and down through as many as five DPI settings with a single click of the buttons directly above and below the wheel. Quickly reset your sensitivity with the Default DPI button. Customize these DPI settings with G HUB, or use the default settings (400, 800, 1600, 3200, and 6400) out-of-the-box.
| Model | 910-005545 |
| Number of Buttons | 8 |
| DPI | 16,000 |
| Sensor | HERO 16K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Onboard Memory | Yes, 5 profiles |
| Lighting | None |
| Connectivity | USB Type-A |
| Weight | 101 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G MX518 High Performance Gaming Mouse
- Product Code: 910-005545
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



