Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
In esports, winning isn’t measured in meters or seconds but micrometers and milliseconds. When the stakes are at their highest, a single flick-and-click can be the difference between going home with $5k or with $500k. That’s why Logitech G created PRO. Enhanced with HERO, our most advanced gaming sensor, for the incredible speed and precision needed to win. HERO 25K is our most accurate gaming sensor ever with next-gen precision and a ground-up architecture. HERO 25K is capable of 400+ IPS, 100 - 25,600 DPI, and zero smoothing, filtering or acceleration across the entire DPI range. HERO 25K achieves competition-level precision and the most consistent responsiveness ever. Be sure to customize and tune your DPI settings using Logitech G HUB. PRO was inspired by the classic lines and simple construction of the Logitech G100 and G100s chassis made famous by top competitive esports professionals. Consistency and comfort are critical to performing at your best. PRO mouse delivers both. Mechanical button tensioning system in Logitech G PRO gaming mouse enhances the consistency of the left/right mouse buttons and helps reduce the force required to click. This results in crisp, reliable click performance you can depend on at the highest level of competition. From feedback from pro gamers and esports teams, PRO mouse now features a lighter, smoother, more flexible and PVC-free cable. PRO Mouse comes complete with ~16.8M color customization perfect for representing your team colors, personalizing your setup, or synchronizing with other G products. LIGHTSYNC also features game-driven lighting effects that respond to in-game action, audio visualization, screen color sampling and more. Program it all with G HUB.
| Model | 910-005441 |
| Number of Buttons | 5 |
| DPI | 25,600 |
| Sensor | HERO 25K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Onboard Memory | Yes, 5 profiles |
| Lighting | Yes, 1 zone |
| Connectivity | USB 2.0 Type A, 2.1m USB cable |
| Weight | 85 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G PRO High Performance Gaming Mouse — Black
- Product Code: 910-005441
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





