Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Pro-grade comms and precision you need to win thanks to PRO-G 50 mm drivers, next-gen surround sound, and BLUE VO!CE. All with the freedom and mobility of advanced LIGHTSPEED wireless. Step up to the pro-grade communications and precision audio you need to win, all with the freedom and mobility of LIGHTSPEED wireless. LIGHTSPEED wireless technology, only from Logitech G, lets you game wirelessly without compromises in latency, connectivity or battery. Play in complete freedom with 20+ hours battery life and up to 15 m range using robust 2.4 GHz frequency. BLUE VO!CE microphone technology gives you a choice of real-time voice filters. Reduce noise, add compression, and de-essing, and ensure that your voice sounds richer, cleaner, and more professional. Get customizable, studio-quality, in-game voice comms with BLUE VO!CE via G HUB Gaming Software. Pro-grade, sleek and minimal design that’s built to last with premium aluminum fork and steel-reinforced headband. Ultra-comfortable memory foam earpads and headband are wrapped in plush leatherette and provide passive noise isolation. Extra velour earpads are also included for a softer feel. DTS Headphone:X 2.0 goes beyond 7.1 channels with enhanced bass rendering, audio clarity and proximity cues. A new level of distance awareness differentiates between near field and far field audio, so your enemies location is pinpointed more than ever.
| Model | 981-000907 |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 91.7 dB SPL @ 1mW & 1cm |
| Headset Impedance | 32 Ohms |
| Surround | Virtual 7.1 |
| Microphone Type | Cardoid unidirectional |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | Not Specified |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless Up to 15m range Up to 20 hours battery life |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G PRO X LIGHTSPEED 7.1 Virtual Surround Sound Gaming Headset, Wireless, Black
- Product Code: 981-000907
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





