Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Remove all obstacles in the way of winning with our lightest and fastest PRO mouse ever. The new weapon of choice for the world’s top esports professional athletes, it weighs less than 63 grams and delivers near frictionless glide. PRO X SUPERLIGHT continues our design philosophy of ZERØ OPPOSITION—our commitment to remove all obstacles to create the purest possible connection between the player and the game. A result of our continued collaboration with top esports pros, PRO X SUPERLIGHT is engineered with a single goal—to create the lightest possible PRO wireless gaming mouse while retaining the quality, structural integrity and pro-grade standards that Logitech G delivers. Take first faster than ever. Our lightest PRO mouse yet, PRO X SUPERLIGHT is an engineering breakthrough achieving a weight of less than 63 grams—nearly 25% lighter than our standard PRO Wireless mouse. This was accomplished through meticulous engineering to produce extreme weight reduction with zero compromises to performance. Focus on nothing but winning with LIGHTSPEED, our innovative, pro-grade wireless technology for responsive performance and robust connectivity. Logitech G exclusive HERO 25K sensor provides unrivaled precision, speed, and consistency. PRO X SUPERLIGHT delivers extreme accuracy and ultra fine control for complete confidence especially during the intense, split-second moments of tournament play. Large, zero-additive PTFE feet deliver a smooth glide for a pure, fluid connection with the game.
| Model | 910-005881 |
| Number of Buttons | 5 |
| DPI | 25,600 |
| Sensor | HERO 25K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Onboard Memory | Yes |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless with USB dongle |
| Weight | < 63 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless High Performance Gaming Mouse — Black
- Product Code: 910-005881
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







