Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The most advanced audio technology delivers the ultimate wireless sonic experience. 50 mm Pro-G audio drivers and DTS Headphone:X 2.0 create our most expansive, detailed and immersive soundscapes ever. G935 gives you the best of both worlds with the option to game wirelessly or wired. Play on 2.4 GHz wireless for up to 12 hours per charge without lighting or 8 hours with default lighting. Keep playing while charging the battery via USB cable. Alternatively, the 3.5 mm analog input gives you the freedom to play wired—on console, mobile or PC—without needing battery power. Upgraded Pro-G 50 mm drivers are constructed with a woven hybrid mesh that unlocks greater sonic detail, depth, and clarity at any volume. Now, with the increased diameter, Pro-G performs better than ever. Low frequency sounds—like booming explosions and rich soundtracks—are even more full and cinematic. High frequencies—voices, footsteps, shots fired—are incredibly clean and precisely recreated. Experience incredible DTS Headphone:X 2.0 that performs with greater precision than standard 7.1 channel surround sound. Accurate in-game spatial awareness allows you to clearly detect position and distance in a complete 3D soundscape. Hearing your surroundings clearly can be the difference between victory and defeat. With Logitech G HUB gaming software you can personalize LIGHTSYNC RGB lighting, program G-keys with macros and in-game commands, and customize audio preferences with unique profiles for each game and app. Mic+ 6 mm is a boom mic enhanced for amazingly clear and precise communications. The boom has an indicator LED so you know when your mic is muted. When not in use, the boom mic can be folded back into the headphones making it nearly invisible.
| Model | 981-000744 |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 93 dB +/- 3 dB |
| Headset Impedance | 39 Ohms (Passive), 5k Ohms (Active) |
| Surround | Virtual 7.1 |
| Microphone Type | Unidirectional, foldable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | Not Specified |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless with USB dongle Up to 15m range Up to 12 hours (no lighting) or 8 hours (default lighting) battery life |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G935 LIGHTSYNC 7.1 Virtual Surround Sound RGB Gaming Headset, Wireless, Black
- Product Code: 981-000744
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




