Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Designed with pros and engineered to win, the Logitech G PRO 2 LIGHTSPEED wireless mouse is an symmetric, ambidextrous mouse with customizable magnetic side buttons that delivers ultra-fast, precise performance and customizable style for competitive gamers.
Trusted by champions, you’ll never miss the mark with the power and precision of our HERO 2 sensor and lightning fast LIGHTFORCE switches. Pro-grade, tournament ready, and backed by best-in-class performance.
Collaborating alongside elite esports athletes, PRO 2 LIGHTSPEED offers deep customization to meet the requirements of left and right-handed gamers paired with the proven performance and reliability of Logitech G engineering.
Experience the most advanced sensor in gaming with our HERO 2 sensor, delivering pro-precision at up to 44K DPI and tracking over 888+ IPS.
LIGHTSPEED wireless is tested to deliver responsive and reliable experience even in the most challenging environments. To experience an extra boost in performance, upgrade to the PRO LIGHTSPEED receiver (sold separately) to get up to 8 kHz report rate.
Mastery in every move. LIGHTFORCE switches combine the speed and reliability of optical switches with the satisfying click of mechanical switches.
LIGHTFORCE switches combine the speed and reliability of optical switches with the satisfying click of mechanical switches. Fully ambidextrous, with a symmetric shape and switchable magnetic buttons to fit more grips and styles.
| Model | 910-007303 |
| Number of Buttons | 4-8, customizable LIGHTFORCE Opto-Mechanical Switches |
| DPI | 100 - 44,000 |
| Sensor | HERO 2 44K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 8000Hz |
| Onboard Memory | Hybrid Memory |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | Wireless or Type-A to Type-C Up to 95 hours battery life (no lighting) Up to 60 hours battery life (default lighting) |
| Weight | 80g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech PRO 2 LIGHTSPEED Lightweight Wireless LIGHTFORCE Opto-Mechanical Ambidextrous Gaming Mouse — White
- HERO 2 44K Optical Sensor
- Ambidextrous Design
- CPI: Up to 44,000
- Polling Rate: 8,000Hz
- 4-8 Programmable Buttons
- LIGHTFORCE Opt-Mchanical Switches
- Connectivity: LIGHTSPEED Wireless
- Battery Life: Up to 60 Hours with Lighting
- Ultralight: 80g
- 2 Year Warranty
- Product Code: 910-007303
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






