Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PLEASE TAKE NOTE:- Laptop and accessories not included.
ROG Backpack BP1501G gives you the most comfort with a large area-covered AirMesh on the back of the backpack.
| SKU | ROG BP1501G |
| Colour | Black |
| Maximum Laptop Size | 17" |
| Laptop Compartment Size | 384 x 262 x 30 mm |
| Capacity | 18.0L |
| External Dimensions | 430 x 300 x 145 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Features | Water-Repellent Lightweight |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ASUS ROG BP1501G Laptop Backpack — 17"
- Laptop Backpack
- Maximum Laptop Size: 17"
- Colour: Black
- Water-Repellent
- Lightweight
- Quick Access Exterior Pocket
- Padded AirMesh Shoulder Straps
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: 90XB04ZN-BBP020
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





