  • ADATA 32GB (1 x 32GB) DDR5 DRAM 4800MHz CL40 1.1V AD5S480032G SO-DIMM Memory Module
Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DDR5-4800 SO-DIMM delivers blazing frequencies of up to 4800 MT/s, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MT/s) . This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.  This memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks. With the same area, more bank groups can be packed into the module, doubling what was possible with DDR4, giving you higher capacities. With on-die error correcting code (ECC) this module can correct errors automatically in real-time to provide increased stability and reliability.
SKUAD5S480032G
Memory SeriesDDR5 SO-DIMM
Memory TypeDDR5
Memory Size32GB Module (1 x 32GB)
Tested LatencyCL40
Tested Voltage1.1V
Tested Speed4800MHz
LED LightingNone
Single Zone / Multi-Zone LightingN/A
SPD LatencyCL40
SPD Speed4800MHz
SPD Voltage1.1V
Speed RatingPC5-38400 (4800MHz)
CompatibilityIntel and AMD
Heat SpreaderNone
Package Memory FormatSO-DIMM
Performance ProfileNone
Package Memory Pin262
Manufacturer
Manufacturer's WebsiteLink *
Product WebsiteLink *
Warranty Information
Warranty DurationLimited Lifetime
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
- 32GB Module
- Rated Speed: 4800 MT/s
- Rated Latency: CL40
- Rated Voltage: 1.10V
SO-DIMM Form Factor
- Limited Lifetime Warranty
  • Product Code: AD5S480032G
  • Availability: In Stock with Supplier leadtimeTooltip Lead Times:
    • In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
    • Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
  • R9,215
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments