Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Packed with business-friendly features and power, ASUS ExpertBook B1 is the ideal choice for ambitious firms and inspirational educational institutions. With a compact design, a bright, clear 15.6-inch display for vibrant visuals, plus impressive performance, enterprise-level security, military-grade durability, and extensive connectivity, ExpertBook B1 is the perfect portable partner to empower your business. Designed with a 15.6-inch NanoEdge display and 178° wide view, ExpertBook B1 is primed to empower productivity, in or out of the office. ExpertBook B1 is powered by a 12th Gen Intel Core i7 processor. It also features 16 GB RAM and a 512 GB PCI Express (PCIe) SSD — so it’s ready for your everyday business tasks. Engineered with robust features that include face login, a fingerprint sensor, a Kensington lock slot, a physical webcam shield, and TPM 2.0 security, ExpertBook B1 delivers security that’s fit for business — offering serious safety and protection for your premium device and priceless data.
| Model | B1502CBA-I71610B0X |
| Colour | Star Black |
| Processor | Intel Core i7-1255U 2+8 Core with HyperThreading 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4 (onboard) 1 slot up to 48 GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C with Power Delivery, DisplayPort 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C with Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 1 x HDMI 1.4 1 x 3.5mm Combo Audio 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 42Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 362mm x 233mm x 20mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS ExpertBook B1 B1502CBA-I71610B0X Laptop — Core i7-1255U / 15.6" FHD / 16GB DDR4 RAM / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Star Black
- Intel Core i7-1255U 10-Core CPU
- Up to 4.70GHz Boost Speed
- 16GB (onboard) DDR4-3200 RAM
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- Backlit Keyboard
- Windows 11 Pro
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NX05U1-M036D0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







