Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Designed with premium magnesium-lithium alloy, ASUS ExpertBook B9 OLED pushes the limits of lightness for ultimate portability and durability. With an environmentally-friendly design, brilliant 16:10 OLED display, AI-powered camera and noise cancelation for modern work experiences, the latest Intel® Core vPro processor and a multitude of enterprise-grade security features, ExpertBook B9 OLED is the perfect partner for executives and business travelers, upping both your green credentials and professionalism — and setting a new benchmark for elite business laptops. ExpertBook B9 OLED features a stunning OLED 16:10 screen, which delivers vivid and sharp visuals. It’s equipped with dual smart-cooling dual fans that keep the laptop running cool and quiet during intense workloads. Along with an AI-powered camera and noise-cancelation technology for superior-quality virtual meetings, ExpertBook B9 OLED heightens modern work experiences.
| Model | B9403CVA-OI7V3210B1X |
| Colour | Star Black |
| Processor | Intel Core i7-1355U 2+8 Core with HyperThreading 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5 (onboard) 0 slots up to 32 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" OLED Resolution: 2880x1800 Refresh Rate: 90 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Chiclet Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt, supports USB Type-C, Power Delivery, DisplayPort 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x 3.5mm Combo Audio 1 x micro HDMI (RJ45 LAN via adapator) |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 33 Cells, 63Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 311mm x 215mm x 17mm |
| Weight | 0.99 kg |
| Warranty | 1 Year On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year On-Site |
ASUS ExpertBook B9 OLED B9403CVA-OI7V3210B1X Laptop — Core i7-1355U / 14" WUXGA+ 90Hz OLED / 32GB DDR5 RAM / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Star Black
- Intel Core i7-1355U 10-Core CPU
- Up to 5.00GHz Boost Speed
- 32GB (onboard) DDR5 RAM
- Intel Iris Xe Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 2880x1800 90Hz OLED Display
- White Backlit Keyboard
- Windows 11 Pro
- 1 Year On-Site Warranty
- Product Code: 90NX04Z1-M00LE0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







