Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The new 15‑inch MacBook Air makes room for more of what you love with a spacious Liquid Retina display. And with the 13‑inch model, you have more reasons than ever to choose Air. Supercharged by the M2 chip and with up to 18 hours of battery life both laptops deliver blazing-fast performance in an ultraportable design. MacBook Air is all you pick your size, pick your color, then go. Whichever model you choose, it’s built with the planet in mind, with a durable 100 percent recycled aluminum enclosure. And a fanless design means it stays silent even under intense workloads. Four options are out of this world and each one comes with a matching MagSafe charging cable. The M2 chip brings more speed to everything you do — whether you’re editing a video for class, collaborating on a business plan, or streaming a show while you shop online. And with all-day battery life, you can leave the power adapter at home. Compared to a PC laptop with an Intel Core i7 processor, MacBook Air delivers up to 2x faster performance, up to 50 percent faster web browsing, and up to 50 percent longer battery life. The Liquid Retina display on MacBook Air is a sight to behold, with support for 1 billion colors and up to 2x the resolution of comparable PC laptops. Photos and videos pop with rich contrast and sharp detail, and text appears supercrisp for easy reading. High-definition camera. Look your best with the 1080p FaceTime HD camera, whether you’re catching up with friends and family or collaborating with coworkers around the globe.
| SKU | MQKW3ZE/A |
| Colour | Midnight |
| Processor | Model: Apple M2 Performance Cores: 4 Efficiency Cores: 4 Base Clock: 2.42 GHz Boost Clock: 3.48 GHz Neural Engine Cores: 16 Cache: 20 MB |
| Memory | Installed: 8 GB Type: Unified |
| Graphics | Apple M2 10-Core |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | Size: 15.3" Type: IPS Resolution: 2880x1864 Brightness: 500 nits Colour Gamut: Wide Colour (P3), True Tone Technology |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard Force Touch Touchpad No Touch Bar |
| Audio | Six Speaker System Wide Stereo Sound Dolby Atmos 3-mic Array |
| Networking | Wireless: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: 5.3 |
| Webcam | 1080p FaceTime HD Camera |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort, charging 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x MagSafe 3 |
| OS | macOS 13 Ventura |
| Power | Battery: 66.5 Whr Charger: 35w |
| Dimensions | 340 x 238 x 12 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Apple MacBook Air 15" M2 MQKW3ZE/A Laptop — M2 3.48GHz 8 Core / 15.3" WQXGA+ / 8GB Unified Memory / 10 Core GPU / 256GB SSD / macOS 13 Ventura / Midnight
- Product Code: MQKW3ZE/A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


