Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
14-inch laptop for intelligent performance. Featuring 13th Gen Intel Core processors and FHD HDR camera options. Available on systems with Intel Core Ultra processors, enable optimized power efficiency and be ready to handle the next generation of AI workloads that businesses require to stay ahead of the game. Fast response time and improved performance with up to 64GB DDR5 upgradable memory. Choose from various battery options up to 54Whr, including Long Life Cycle. Charge up to 90% of your battery in an hour with Dell Optimizer's ExpressCharge.
| Model | N010L345014EMEA |
| Colour | Soft Charcoal |
| Processor | Intel Core i7-1355U 2+8 Core with HyperThreading 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2230 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Anti-Glare Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C, DisplayPort, Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 54Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 322mm x 219mm x 19mm |
| Weight | 1.50 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
Dell Latitude 3450 N010L345014EMEA Laptop — Core i7-1355U / 14" FHD / 16GB DDR5 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Soft Charcoal
- Intel Core i7-1355U 10-Core CPU
- Up to 5.00GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5200 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 64GB (Both Populated)
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 1920x1080 IPS Display
- White Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader Compatible with Windows Hello
- 1080p Webcam with Privacy Shutter
- 1 x USB Type-C 20Gb/s, Supports DP, PD
- 3 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 1.4b, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Gigabit LAN, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 54Whr
- Windows 11 Pro
- Colour: Soft Charcoal
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: N010L345014EMEA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








