Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Everyday Productivity with 3 sided narrow borders, you have more screen space to get your work done. Plus, this TÜV Rheinland certified laptop with Dell ComfortView software technology helps reduce harmful blue light emissions to optimise eye comfort overextended screen time. And, a spill resistant, full-size keyboard with large touchpad offers easy navigation and typing while putting your mind at ease so you can work away. If you want to dial up your viewing experience, an FHD display panel offers more brightness and vivid color. Everyday tasks are quickly handled with ease using 13th Gen Intel Core Processors. Plus, SSD storage delivers fast and smooth performance. And with up to an 80% charge in one hour using ExpressCharge, you know you can rely on your device to power through the day. Meanwhile, adaptive thermals optimise power according to your device's location, whether it's on a stable surface like a desk or an unstable surface like your lap. Using advanced algorithms and accelerometers, your device intelligently adapts its power and thermal profiles to the situation to keep your device running smoothly.
| Model | N1807MVNB3430EMEA01 |
| Colour | Titan Grey |
| Processor | Intel Core i5-1335U 2+8 Core with HyperThreading 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slots up to 16 GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Anti-Glare Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 1 x HDMI 1.4 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 41Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 324mm x 220mm x 19mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell Vostro 3430 N1807MVNB3430EMEA01 Laptop — Core i5-1335U / 14" FHD / 8GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Pro / Titan Grey
- Intel Core i5-1335U 10-Core CPU
- Up to 4.60GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR4-3200 RAM
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 1920x1080 Display
- Standard Keyboard
- Windows 11 Pro
- 3 Year Warranty
- Product Code: N1807MVNB3430EMEA01
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







