Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The HP 250 Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design and big screen-to-body-ratio. Complete projects with a powerful Intel processor, fast memory, and storage. Effectively collaborate with an HD camera and AI-based noise reduction with dual-array mics. Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology. The Trusted Platform Module (TPM) embedded security chip provides hardware-based encryption keys to help secure your data, e-mail, and user credentials. Sometimes in life, only a face-to-face conversation will do. Thanks to the HP HD camera with wide dynamic range (WDR), you always come off looking your best during virtual conferences in bright and low light conditions.
| Model | 9G2C1ET |
| Colour | Asteroid Silver |
| Processor | Intel Core i7-1255U 2+8 Core with HyperThreading 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Fullsize Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth: Bluetooth 5.0 LTE: No |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 41 Whr Power Supply: 45w |
| Dimensions | 358mm x 242mm x 20mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HP 250 G9 9G2C1ET Laptop — Intel Core i7-1255U / 15.6" FHD / 8GB DDR4 / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Pro / Asteroid Silver
- Intel Core i7-1255U 10-Core CPU
- 2 x Performance & 8 x Efficient Cores
- Up to 4.70GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR4-3200 RAM
- 2 x SO-DIMM Slots Supports up to 64GB (1 x Populated)
- Integrated Intel UHD Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 60Hz Display
- Keyboard with Numpad
- 720p Webcam
- 2 x USB Type-A 5Gb/s, 1 x USB Type-C 5Gb/s
- 1 x HDMI 1.4b, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wi-Fi 5 & Bluetooth 5.0
- Battery: 3 Cells, 41Whr
- Windows 11 Pro
- Colour: Asteroid Silver
- 1 Year Warranty
- Product Code: 9G2C1ET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






