Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Brighten your life with all-new Modern Series! Slim, powerful, and stylish - the Modern 15 B13M is loaded with all you need to pursue your passions in both work and play. Let its amazing performance help you conquer any task and add more flair to your daily productivity! We've partnered up to capture Lorraine's graceful and vivid artstyle to custom tailor the immersive experience of the Modern Series visuals to inspire work and life memories. The laptop becomes a window for people to pursue their dreams and style - choose your favorite and enter to whole new life stage with Modern series. Featuring the latest 13th Gen. Intel Core i7 processor, the Modern Series push the limits of higher performance. Whether you're multi-tasking work or play, the Modern 15 B13M with Intel Iris Xe graphics empowers daily productivity to help you get things done anywhere, anytime. The Modern 15 B13M with its enlarge touchpad, smooth and responsive fingertip control let's you maximum your productivity on the go. The 180° lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click share your screen for a more effective workspace. The optimized 1.5mm key travel makes for a more ergonomic typing experience. Thanks to a full-size backlit keyboard, you can also work in dark environments.
| Model | Modern 15 B13M-277ZA-M |
| Colour | Classic Black |
| Processor | Intel Core i7-1355U 2+8 Core with HyperThreading 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (onboard) 0 slots |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen3 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard (Single Colour, White) |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A 2 x USB 2.0 Type-A 1 x 3.5mm Audio Combo Jack 1 x HDMI (4K @ 30Hz) |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 53.8Whrs Power Supply: Not Specified |
| Dimensions | 359mm x 241mm x 20mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
MSI MODERN 15 B13M-277ZA-M Laptop — Core i7-1355U / 15.6" FHD / 16GB DDR4 RAM / 1TB NVMe SSD / Windows 11 Home / Classic Black
- Product Code: MODERN 15 B13M-277ZA-M
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







