Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Sword 15 is tailored for those who love RPG games. It's powerful yet sturdy and the blue backlit keyboard is exclusively modulated to provide a distinctive color that will create the best gaming atmosphere for avid gamers. Now, incarnates as an enchanted knight, inherits the Dragon Power to venture and overcome obstacles with Sword 15. Sword 15 equips the latest 12th Gen. Intel Core i7 processor, features with performance and efficiency cores, providing unprecedented boost in multitasking works and heavy games. The 144Hz IPS-level display brings you striking visuals and smooth refresh rate so you never miss a thing. Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and utilizing MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming.
| Model | SWORD 15 A12UD-474ZA |
| Colour | White |
| Processor | Intel Core i7-12700U 8+4 Core with HyperThreading 2.10 GHz Base Clock, 4.90 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4 GB |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard (Single Colour, Blue) |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x Type-C USB3.2 Gen1 2 x Type-A USB3.2 Gen1 1 x Type-A USB2.0 1 x HDMI (4K @ 60Hz) 1 x RJ45 1 x Mic-in / Headphone-out Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 53.5Whr Power Supply: 180W |
| Dimensions | 359mm x 259mm x 25mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI Sword 15 A12UD Laptop — Core i7-12700H / 15.6" FHD 144Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3050 Ti 4GB / 512GB Gen4 NVMe / Windows 11 Home / White
- Product Code: SWORD 15 A12UD-474ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





