Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With powerful AMD Ryzen 5, 8GB DDR5 RAM, 512GB SSD and NVIDIA GeForce RTX4050 6GB graphics with Ray tracing, the IdeaPad Gaming 3 will help you reach peak gaming potential. Match the pros with pristine, ultra smooth, and stutter-less graphics on the FHD (1920 x 1080) IPS display with 120Hz refresh rate, dissipate heat faster with high-performance thermals, and pinpoint your enemies’ location instantly with immersive Nahimic audio.
| Model | 82SB00P8FU |
| Colour | Onyx Grey |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS 6 Core with SMT 4.55 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR5-4800 (1 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB |
| Storage | 512 GB M.2 2242 PCIe Gen3x4 NVMe SSD Supports second M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 120 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C supports DisplayPort, Power Delivery 1 x HDMI 2.0 1 x Headphone / Mic combo 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 60 Whr Power Supply: 170w |
| Dimensions | 360mm x 266mm x 22mm |
| Weight | 2.32 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7 82SB00P8FU Laptop — AMD Ryzen 5 7535HS / 15.6" FHD 120Hz / 8GB DDR4 / GeForce RTX 4050 6GB / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Onyx Grey
- AMD Ryzen 5 7535HS 6-Core CPU
- Up to 4.55GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR5-4800 RAM
- NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 120Hz Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 82SB00P8FU
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








