Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES 007 FIRST LIGHT
- Offer valid 13 May 2026 to 10 June 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 8 July 2026
- Click here for more information
Reach new heights of Windows 11 Home gaming with the 2025 ROG Strix G16, boasting an AMD Ryzen 9 9955HX3D processor and an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU with a max TDP of 140W. Draw more frames and win more games with the brand new Strix G16 and Windows 11 Home. Powered by up to an AMD Ryzen 9 9955HX3D processor and up to an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU boasting a max TGP of 140W with Dynamic Boost, be ready to dominate the competition in all of the latest games. With 16GB of 5600MHz DDR5 RAM and PCIe Gen 4.0 SSD storage, and the ability to upgrade one slot to a PCIe Gen 5 drive, large game libraries and intense multitasking sessions are a breeze for this gaming machine.
| Model | G614FR-91610GR0W |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955HX 16-Core 2.50 GHz Base Clock, 5.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (1 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB GDDR7 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS ROG Nebula Display with Dolby Vision HDR Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 240 Hz Sync Technology: G-SYNC |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Per-Key RGB |
| Audio | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amt Technology Built-in array microphone 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: None |
| Webcam | 1080p FHD Camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 4 Type-C, support DisplayPort / Power Delivery / G-SYNC (data speed up to 40 Gbps) 1 x USB 4 Type-C, support DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 40 Gbps) 1 x HDMI 2.1 FRL 1 x Combo Audio Jack 1 x RJ45 |
| Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whrs Power Supply: 380w |
| Dimensions | 354mm x 264mm x 23 - 30mm |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS ROG STRIX G16 (2025) G614FR-91610GR0W Laptop — Ryzen 9 9955HX / 16" WQXGA 240Hz G-SYNC HDR / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 5070 Ti 12GB / 1TB Gen4 NVMe / Windows 11 Home / Volt Green
- AMD Ryzen 9 9955HX 16-Core CPU
- 16 Cores, 32 Threads
- Up to 5.40GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- 2 x SO-DIMM Slots, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- Supports 2nd NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7
- NVIDIA RTX Real-Time Ray Tracing
- 16" 2560x1600 240Hz G-SYNC Display
- Per-Key RGB Backlight Keyboard
- 1080p FHD Webcam
- 2 x USB Type-A 5Gb/s. 2 x USB Type-C 40Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x Combo Audio Jack
- 1Gbps LAN, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 4 Cells, 90Whrs
- Windows 11 Home
- Colour: Volt Green
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NR0NK8-M004E0
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R57,059








