Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Make the Advance briefcase your everyday bag. Its slim profile, contemporary design, and lightweight construction make the bag an effortless carry. The spacious, well-padded, top-loading compartment allows quick and easy access for laptops up to 14.1-inch. Grab the hand-carry handles or sling it over your shoulder with the full-sized shoulder strap and go. Dual-sided adjustable straps ensure that your shoulder pad stays centered on your shoulder for maximum comfort. The separate zippered accessory compartment stays organized with a generous assortment of multifunction pockets while a quick-access front stash slot keeps items close at hand. A bag is only as strong as its wearer, and for the weary traveler EVERKI designed the Advance with a trolley handle pass-through to help lighten the load. This strap is correctly sized to pass smoothly over luggage handles and allow you to stack your bags for increased mobility. Travel can put an unnecessary burden on the traveler, especially with a full load. To make things easier, EVERKI outfitted the Advance with a comfortably padded non-slip, two-way adjustable shoulder strap with quick-adjust buckles that give you more freedom to make fine adjustments to your desired length. With EVERKI, form and function are not mutually exclusive. In addition to a range of convenient pockets and slots that ensure contents stay in their designated places, the Advance features a high-contrast orange lining that fits in with the bag’s overall theme and makes items easier to find under any circumstance.
| SKU | EKB407NCH14 |
| Colour | Black |
| Maximum Laptop Size | 14.1" |
| Laptop Compartment Size | 255 x 345 x 40 mm |
| Capacity | 5.5L |
| External Dimensions | 280 x 360 x 50 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Features | Multi-Function Pockets Trolley Handle Pass-Through Ergonomic Two-Way Shoulder Strap High-Contrast Lining |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
EVERKI Advance Briefcase Style Laptop Bag with Shoulder Strap — 14.1"
- Briefcase Style Laptop Bag
- Maximum Laptop Size: 14.1"
- Colour: Black
- Accessory Compartment
- Trolley Handle Pass-through
- Ergonomic Two-way Shoulder Strap
- High-contrast Interior Lining
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: EKB407NCH14
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R314





