Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
DDR4 offers multiple advantages over previous DRAM generations, and ADATA provides the highest quality and the fastest performance. Our Premier DDR4 3200 SO-DIMM memory modules for notebooks arrive in convenient 4GB to 16GB for instant upgrades on any compatible notebook. They deliver faster data transfers than DDR3, coupled with lower energy consumption that reduces heat and extends battery life. Our DDR4 is also optimized to unlock the power of the newest Intel processors.
| SKU | AD4S3200732G22-SGN |
| Memory Series | Premier DDR4 3200 SO-DIMM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | CL22 |
| Tested Voltage | 1.20V |
| Tested Speed | 3200MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | CL22 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-25600 (3200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 260 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA PREMIER 32GB (1 x 32GB) DDR4 DRAM 3200MHz CL22 1.20V AD4S3200732G22-SGN SO-DIMM Memory Module
- 32GB DDR4 Module
- Rated Speed: 3200 MT/s
- Rated Latency: CL22
- Rated Voltage: 1.20V
- SO-DIMM Form Factor
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: AD4S3200732G22-SGN
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R6,672

