Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Engineered and tested to deliver extreme performance, Kingston HyperX easily endures the most rigorous demands of any creative professional, gamer or PC enthusiast.
PLEASE TAKE NOTE:- Kingston sold the HyperX brand to HP in 2021.
- This memory may have branding other than HyperX.
| SKU | HX421S14IBK4/64 |
| Memory Series | HyperX Impact DDR4 SO-DIMM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 64GB Kit (4 x 16GB) |
| Tested Latency | 14-14-14 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2133MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 14-14-14 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-17000 (2133MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 260 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston HyperX IMPACT 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 2133MHz CL14 1.2V HX421S14IBK4/64 SO-DIMM Memory Kit
- Product Code: HX421S14IBK4/64
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R17,439

