Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Target your laptop's heat zones with three moveable cooling fans. Slim and lightweight aluminum surface that matches the design of your laptop or ultrabook. Turns into a carry case with included safety belt. Elegant hairline surface treatment aluminum pad. Ergonomic design offers optimal viewing and typing angles. Three patented quick release fans can be adjusted to your specific laptops layout, target and eliminate your laptop's heat zones. NOTEPAL U3 PLUS is made from a lightweight aluminum material that has been hairline to a smooth surface. It's clean, elegant and will fit in wherever you put it. Wrap excess cables around two built-in cable management loops. Now your desk looks neat and clean. Transforms into a laptop carry case - carry and protect your laptop in the NOTEPAL U3 PLUS with the included safety belt.
| SKU | R9-NBC-U3PK-GP |
| Colour | Black |
| Compatibility | Laptops up to 19" |
| Materials | Aluminium, Plastic, Rubber |
| Cooling | Fan Size: 3* 80 x 80 x 10 mm Fan Speed: 950 - 1800 RPM ± 15 % Far Airflow: 15.42 CFM Fan Noise: 21 - 23 dBA |
| Power | Connectivity: USB 5 VDC (requires 1 x USB Type-A port, has pass-through) Consumption: 1.2 - 2.3w / 0.24 - 0.46A |
| Tilt | Not Specified |
| Dimensions | 435 x 333 x 76 mm |
| Weight | 1.10 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Cooler Master NotePal U3 PLUS Laptop Cooler and Carrier for Laptops up to 19"
- Product Code: R9-NBC-U3PK-GP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R625








