Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Silent 200mm fan for laptop cooling. Ergonomic design for best viewing / typing angle. Supports up to 15.6” laptops and tablets. Easy cable management.
| SKU | R9-NBC-XS2K-GP |
| Colour | Black |
| Compatibility | Laptops up to 15.6" |
| Materials | Plastic, Mesh, Rubber |
| Cooling | Fan Size: 200 x 200 x 15 mm Fan Speed: 900 RPM ± 15 % Far Airflow: 75 CFM Fan Noise: 21 dBA |
| Power | Connectivity: USB 5 VDC (requires 1 x USB Type-A port, has pass-through) Consumption: 1.3w / 0.26A |
| Tilt | 5° |
| Dimensions | 350 x 249 x 44 mm |
| Weight | 0.53 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Cooler Master NotePal X-SLIM II Laptop Cooler for Laptops up to 15.6"
- Product Code: R9-NBC-XS2K-GP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





