Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
U PAL
CHANNEL COOLING FOR BETTER PERFORMANCE
THE NEW ARCH OF TRIUMPH
The U-shaped notebook cooler is inspired by the Arch of Constantine of Rome. U PAL is a single product that combines the impressive features of classical architecture and key elements required for the best cooling performance.
U Channel Cooling
Studies found that notebook hotspots are often located at the two sides. U Channel Cooling thus deployed two 140 mm fans at the two sides to provide cooling coverage to the hot zones. The empty region between the two fans will help accelerate the dispersion of hot air.
Superfast USB 3.0 Passthrough
Superfast USB 3.0 USB passthrough power connector allows the fastest data transfer speeds.
Adjustable Angle for User Comfort
U PAL offers 6 different supporting angles that allow you to adopt any postures for relaxation, entertainment, work, whether you are seated or lying down, alleviating the strain of natural spinal curvature for enhanced comfort.
Silent Operation
2 built-in 140 mm fans run at the speed of 1,000 RPM to keep the notebook cool. The fans also run at very low noise levels to eliminate any source of noise disturbance during work or study.
Metal Mesh Design
Honeycomb metal mesh design allows rapid passage of air currents to achieve the best cooling performance.
Anti-Slip Design
Slip elimination features include anti-slip buckles and rubber feet, ensuring the safety of your notebook during use for any special angle that offers the highest degree of user comfort.
Steady Supporting Feet
Steel supporting feet keep your notebook stable all the time.
Reliable Quality
DeepCool is a leading manufacturer of cooler solutions, and has gained a solid reputation in product quality and services in over 60 countries.
| SKU | DP-N214A5-UPAL |
| Colour | Black |
| Compatibility | 15.6" |
| Materials | Metal Mesh, Rubber |
| Cooling | Fan Size: Dual 140 x 140 x 15 mm Fan Speed: 1000 RPM ± 10 % Far Airflow: 92.22 CFM Fan Noise: 26.3 dBA |
| Power | Connectivity: USB 5 VDC (requires 1 x USB Type-A port, has pass-through to 4 x USB Type-A) Consumption: 0.26a |
| Tilt | Adjustable, six angles, degrees not specified |
| Dimensions | 385 x 280 x 47 - 226 mm |
| Weight | 1.21 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL U PAL Adjustable Laptop Cooler with USB Pass-Through for Laptops up to 15.6"
- Laptop Cooling Stand
- Colour: Black
- Supported Laptop Size: 15.6"
- Cooling: 2 x 140mm Fans
- Near-Silent Operation
- Fan Speed: 1000 RPM ±10%
- Airflow: 92.22 CFM
- Fan Noise: 26.3dBA
- U-Channel Cooling Targets Hot Spots
- Power: USB 5V, 1.5W
- USB 3.0 Type-A Pass-Through
- Adjustment: 6 x Angles up to 45°
- Anti-Slip Rubber Feet Surface
- Anti-Slip Rubber Feet
- 1 Year Warranty
- Product Code: DP-N214A5-UPAL
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R182








