Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Creativity. Style. Innovation. These are the qualities that define the elegant new ZenBook 14. It’s one of the world’s smallest 14-inch laptops, and features the breathtaking frameless NanoEdge display and the exclusive NumberPad to give you the freedom to discover your creative power. ZenBook 14 heralds a new era of ultraportable design, with an ultracompact, ultralight chassis. Featuring the four-sided NanoEdge display, ZenBook 14 is one of the world’s smallest 14-inch laptop and is 13% smaller than the previous generation ZenBook 14 (UX430) — so you can explore your creative vision anywhere!
| Model | UM433IA-716512BR |
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U Octa Core 2.00 GHz Base Clock, 4.10 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-2666 (soldered) No slots |
| Graphics | Integrated Radeon Graphics (7 cores, 448 stream processors, 1600 MHz) |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x2 NVMe SSD Optional 2.5" Hard Drive No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Chiclet keyboard Numpad via touchpad |
| Audio | Asus SonicMaster, Stereo |
| Networking | Ethernet: USB Gigabit LAN Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (up to 10Gbps) |
| Software | Windows 10 Pro MyASUS |
| Power | Battery: 3 Cells, 50Whrs Power Supply: 65W |
| Dimensions | 319mm x 199mm x 17mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Warranty | 1 year international pick up and return |
Asus ZenBook 14 UM433IA-716512BR 14" Laptop - Ryzen 7 4700U / 16GB DDR4 / 512GB NVMe
- Product Code: UM433IA-716512BR
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R21,613



