Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Highly secure, easy to manage, and enhanced by AI, the HP EliteBook 660 with the latest Intel processor provides a wide range of configurable features that allows for easy standardization within existing IT environments. Enjoy the new 16-inch 16:10 display and large keyboard and clickpad. Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by Poly Studio tuned speakers and AI Noise Reduction. Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology. Free up time to focus on what matters with an Intel Core Ultra processor purposely built for the next era of AI software. Three compute engines manage AI workloads, help improve video conferencing, and allow for advanced content creation. The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
| Model | A37WRET |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U 2+8+2 Core with HyperThreading 4.80 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (1 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Audio by Poly Studio Dual stereo speakers with discrete amplifiers Integrated dual-array microphones |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: Yes |
| Webcam | 1080p HD camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x Thunderbolt 4, supports USB Type-C 40Gb/s, DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x Ethernet (RJ-45) 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 56 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 359mm x 251mm x 11 - 17mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
HP EliteBook 660 G11 A37WRET Laptop — Core Ultra 7 155U / 16" WUXGA / 16GB DDR5 / 1TB Gen4 NVMe SSD / LTE / Windows 11 Pro / Pike Silver
- Intel Core Ultra 7 155U 12-Core CPU
- 2 x Performance, 8 x Efficient & 2 x LP Cores
- Up to 4.80GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- 2 x SO-DIMM Slots, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- Integrated Intel Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 16" 1920x1200 IPS Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader, Supports Windows Hello
- 1080p HD Webcam, Supports Windows Hello
- 2 x Thunderbolt 4, Supports Type-C 40Gb/s, DP, PD
- 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x Combo Audio Jack
- 1Gbps LAN, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- LTE WWAN Modem
- Battery: 3 Cells, 56Whrs
- Windows 11 Pro
- Colour: Pike Silver
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: A37WRET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








