Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Simplify hybrid work with the cost-effective, highly secure, and easily managed HP EliteBook 650. The latest Intel processor, a wide variety of configurable ports, and connectivity options allow easy adoption for use at home, in the office, or when traveling. Equipped with one Thunderbolt 4 with USB4 Type-C, and 1 multifunction USB Type-C port. HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by HP Dynamic Audio and HP AI Noise Reduction. This PC contains at least 50-percent post-consumer recycled plastic in the keycaps.
| Model | 9Y789ET |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | Intel Core i7-1355U 2+8 Core with HyperThreading 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slot up to 64 GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo speakers Dual-array mics |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort, 65w Power Delivery 1 x Thunderbolt 4, supports USB-C, DisplayPort, 65w Power Delivery 1 x HDMI 2.1b 1 x Ethernet (RJ-45) 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 51.3 Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 359mm x 234mm x 20mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 3 Year On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
HP ProBook 650 G10 9Y789ET Laptop — Core i7-1355U / 15.6" FHD / 16GB DDR4 / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- Intel Core i7-1355U 10-Core CPU
- Up to 5.00GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR4-3200 RAM
- Intel UHD Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Windows 11 Pro
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: 9Y789ET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







