Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Meet the IdeaPad 5 Pro Gen 6 (16" AMD) laptop—perfect for streaming and entertainment, with amazing visuals on its QHD display. Marvel at the high performance of its powerful AMD Ryzen processor, as well as the fully immersive 3D audio of Dolby Atmos. Enjoy the improved feel and tactile, accurate keystrokes of its precisely engineered keyboard, with soft-landing switches and optional backlighting. This laptop’s 350-nit, 2.5k QHD display is bright and vivid, with a 100% sRGB high color gamut. And its narrow bezels give it more than 90% active screen ratio, keeping your eyes on the prize. The IdeaPad 5 Pro Gen 6 (16" AMD) is a great choice for playing the latest AAA gaming titles or rendering heavy graphics. Its AMD Ryzen 7 mobile processor, 16GB DDR4 memory, and NVIDIA GeForce RTX 3050 discrete graphics deliver accelerated performance. Get started by simply flipping open the lid of your IdeaPad 5 Pro. Then, thanks to its infrared camera with facial recognition, enjoy instant login. Leave your cord behind and enjoy all-day battery life. If you do need more juice, a quick 15-minutes charging time gives you another three hours. They say you can’t have high performance and long battery life on the same laptop. They say that a high-performance laptop has to be big, bulky, and heavy. They’re wrong. Now you can enjoy elite performance on a thin and light laptop with amazing battery life, thanks to the new AMD Ryzen 5000 H-Series Mobile Processors.
| Model | 82L500TYSA |
| Colour | Storm Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800H 8-Core with SMT 3.2 GHz Base Clock, 4.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (onboard) No slots |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 120 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C supports Power Delivery and DisplayPort 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic combo |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 75 Whr Power Supply: 135w |
| Dimensions | 356mm x 251mm x 17-18mm |
| Weight | 1.90 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Lenovo IdeaPad 5 Pro 82L500TYSA Laptop — Ryzen 7 5800H / 16" WQXGA 120Hz / 16GB DDR4 / GeForce RTX 3050 4GB / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Storm Grey
- Product Code: 82L500TYSA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





