Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel's latest hybrid architecture, paired with industry-leading features, delivers the ultimate gaming experience. Stream, create and compete at the highest levels – 13th Gen Intel Core processors push your gameplay beyond performance, giving you the power to do it all. NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs are beyond fast for gamers and creators. They're powered by the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, which delivers a quantum leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing, massively boost performance with DLSS 3, and get a competitive edge with Reflex. Discover revolutionary new ways to create and unprecedented workflow acceleration. Move in silence and game loud with Lenovo LOQ's whisper-quiet thermal solution. Its innovative design includes up to 4 heat pipes, dual 85mm 12V high-speed fans, 28.6% larger air intake, and 24% larger outlet vents. With generous ventilation and up to 135W TDP, your gaming rig will stay cool and quiet even in public areas or library quiet zones. Enjoy uninterrupted gaming sessions without drawing unwanted attention.
| Model | 82XV00MESA |
| Colour | Storm Grey |
| Processor | Intel Core i7-13620H 6+4 Core with HyperThreading 4.90 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 1 TB M.2 2242 PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 165 Hz Sync Technology: NVIDIA G-SYNC |
| Keyboard | Backlit keyboard with numpad |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C supports DisplayPort, Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / Mic combo 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 60 Whr Power Supply: 230w |
| Dimensions | 360mm x 265mm x 22-25mm |
| Weight | 2.40 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00MESA Laptop — Core i7-13620H / 15.6" WQHD 165Hz G-SYNC IPS / 16GB DDR5 / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Storm Grey
- Intel Core i7-13620H 10-Core CPU
- Up to 4.90GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5200 RAM
- NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 2560x1440 165Hz Display
- Backlit Keyboard
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 82XV00MESA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








