Scoop's CAB-27U1M, 27U 1M deep, high strength steel server cabinet by Linkbasic has 4 fans and 2 shelves with a 500kg weight capacity.
| SKU | CAB-27U1M |
| Door | Glass |
| Rack Height | 27U |
| Shelves Included | 2 |
| Fans Included | 4 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Overall Dimensions | 1400 x 600 x 1000 mm |
| Weight | 98 kg |
NOTE: This item may carry a courier surcharge due to its size and weight.
| Manufacturer |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information |
| Warranty Duration | 6 Months |
* These links will redirect to an external website which may be governed by its own privacy policy. We do not share customer information with external sites outside of what's lined out in our
Privacy Policy.