Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Easy UPS provides power protection for unstable power conditions, ensuring consistent and reliable connectivity at the most critical moments.
| Model | SMV3000AI |
| Output Power Capacity | 3000VA / 2100W |
| Input | Voltage: 157 - 303V, 45 - 65 Hz Connectors: IEC 60320 C14 |
| Output Connectors | 6 x IEC 60320 C13 |
| Topology | Line Interactive |
| Wave Output | Pure Sine Wave |
| Output Frequency | 50 / 60 Hz sync to mains, +/- 1 Hz unsynchronized |
| Transfer Time | 2 ms |
| Battery | Type: Lead acid Typical Charge Time: 4 hours Estimated Life Span: 3 - 5 years Charge Power: 99 watts Capacity: 432 VAH |
| Protections | Battery backup, surge |
| Display | LCD |
| Estimated Run Time | 100 % Load: 2 minutes 75 % Load: 5 minutes 50 % Load: 9 minutes 25 % Load: 24 minutes |
| Dimensions | 455mm x 180mm x 240mm |
| Weight | 25.2 kg |
| Warranty | 2 years repair or replace |
APC Easy UPS SMV Series SMV3000AI 3000VA 230V Line Interactive UPS
- Product Code: SMV3000AI
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK
