Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With HERO 25K, LIGHTSPEED wireless gaming reaches its next evolution. The advanced HERO 25K sensor delivers unparalleled performance and class-leading efficiency. Add POWERPLAY for continuous wireless charging and the perfect LIGHTSPEED loadout. It’s evolved. The addition of the advanced HERO 25K Sensor delivers unparalleled precision and performance with 1:1 tracking and 25,600 max DPI — plus zero smoothing, filtering, or acceleration. HERO 25K also offers 10x the power efficiency of the previous generation sensor, delivering improved battery life and reduced weight. LIGHTSPEED wireless technology delivers a pro-grade 1 ms report rate, with no compromises on weight or battery life. The world’s top esports professionals choose LIGHTSPEED for its competition grade performance, responsiveness, and reliable connectivity. HERO 25K is super-efficient, delivering incredible battery life that lasts up to 140 hours of gameplay with LIGHTSYNC RGB lighting in full effect — and up to 180 hours with no lighting. That’s almost 6X the battery life of the previous-generation G903. Game-driven, full-spectrum RGB lighting responds to in-game action, audio, and screen color, synchronizing across G gear. Customize lighting animations and effects from ~16.8M colors using G HUB gaming software, and personalize to match your rig.
| Model | 910-005673 |
| Number of Buttons | 11 |
| DPI | 25,600 |
| Sensor | HERO 25K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Onboard Memory | No |
| Lighting | Yes, 2 zones |
| Connectivity | Wireless with USB dongle, 1.8m USB cable Up to 140 hours (default lighting), up to 180 hours (no lighting) |
| Weight | 110 g, adjustable by 10g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G903 LIGHTSPEED Ambidextrous Wireless High Performance Gaming Mouse — Black
- Product Code: 910-005673
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




