Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience accelerated gameplay with the most advanced Ryzen processor and 7nm technology Radeon RX graphics. Intelligently allocates power and cooling between the processor and graphics, allowing higher performance and battery life efficiencies. Enjoy optimized frame rates with tearing-free, stutter-free visuals. Customize each key to your liking and receive real-time in-game status through keyboard lighting, or even watch the lights dance to your favorite tune! Expand the vision across multiple display with HDMI and mini DisplayPort, and enjoy up to 4K (3840x2160) resolution output at 60Hz for some extra productivity and fun. Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with a total of 7 heat pipes ensure maximum performance under extreme gaming. Gamers can feel every engine sound roaring past with the upgraded giant speakers. Exclusive audio module design and independent sound chamber for top-notch auditory sensation.
| Model | Alpha 15 A3DDK-227ZA |
| Colour | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 3750H Quad Core with SMT 2.30 GHz Base Clock, 4.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR4-2400 (2 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | AMD Radeon RX 5500M 4 GB |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD Supports 2.5" SATA hard drive No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: FreeSync |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlit Keyboard |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: Killer Gigabit LAN Wi-Fi: 802.11ac Bluetooth: Bluetooth 5 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | SD (XC/HC) |
| I/O Ports | 2 x Type C USB3.2 (Gen1) 3 x Type A USB3.2 (Gen1) 1 x HDMI (4K @ 60Hz) 1 x 3.5mm Audio Jack 1 x 3.5mm Microphone In 1 x RJ45 LAN Jack |
| OS and Software | Windows 10 Home |
| Power | Battery: 6 Cells, 51Whrs Power Supply: 180W |
| Dimensions | 358mm x 248mm x 28mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
MSI Alpha 15 A3DDK-227ZA 15.6" FDH 144Hz Laptop - Ryzen 7 3750H / 32GB DDR4 / Radeon RX 5500M / 1TB NVMe + Lootbox + AirGaming Backpack
- Product Code: A3DDK-227ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







