Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with MSI G271CQP E2 Curved Gaming monitor. Equipped with a 2560 x1440, 170hz Refresh rate, 1ms response time panel, G271CQP E2 will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with Adaptive sync, G271CQP E2 can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming monitor for competitive play. The MSI Gaming Monitors have a high-speed refresh rate of 170Hz and a 1ms response time, experience smooth gaming with a blazing fast refresh rate and response time, that gives you the upperhand in fast moving games. Whether your entire screen is dark, or just a few portions have heavy shadows. Let the world's first smart black tuner brighten your day by bringing out the fine details in dark areas. The MSI Gaming Monitor has more gamut coverage compared to general monitors. Gameplay colors and details will look more realistic and refined, to push immersion to its limits. The MSI Gaming monitor is built to make you as comfortable as possible while gaming. Through runments of tilting (-5°~20°), lowering and raising (0~90mm), and swiveling(-30° ~ 30°), you can easily change the position of the monitor for maximum ergonomics and optimum viewing experiences. With a super narrow bezel, enjoy the best immersion possible in the latest games with a multi-monitor 180 degree setup. Enjoy better continuity between screens while playing games, working, or general computing.
| Model | G271CQP E2 |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | 1000R |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.4 2 x HDMI 2.0b |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | -5° to +5° |
| Height Adjustment | 90mm |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | 606mm x 289mm x 528mm |
| Weight | 5.65 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI G271CQP E2 WQHD (2560x1440) 1000R Curved Gaming Monitor, 170Hz, Adaptive Sync, VA, 27"
- 27" VA (Vertical Alignment)
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 170Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Adaptive Sync
- 1000R Curvature
- 1 x DisplayPort 1.4 supports 170Hz
- 2 x HDMI 1.4b supports 144Hz
- 3 Year Warranty
- Product Code: G271CQP E2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







