Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with MSI G244F esports gaming monitor. Equipped with a 1920x1080, 170hz Refresh rate, 1ms response time Rapid IPS panel, MSI G244F will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with AMD FreeSync Premium technology, the G244F can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Esports Gaming monitors for competitive play. Rapid IPS display provides gamers with an ultra-fast 1ms GTG response time, which will significantly reduce monitor blur occurrence. The crystal clear image will certainly give you a competitive edge for precise decisions in fast-moving games. Equipped with a 170hz refresh rate and 1ms response time IPS panel which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require fast and precise movements, which an refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition. The MSI Esports Gaming Monitor has more gamut coverage compared to general monitors. Gameplay colors and details will look more realistic and refined, to push immersion to its limits. Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. With MSI gaming monitors there is a fluid, artifact-free performance.
| Model | G244F |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2a 2 x HDMI 2.0b |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | Without Stand: 542mm x 60mm x 322mm With Stand: 542mm x 232mm x 424mm |
| Weight | Without Stand: 2.70 kg With Stand: 4.20 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI G244F FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 170Hz, FreeSync, Rapid IPS, 23.8"
- Product Code: G244F
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








