Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with MSI G32CQ5P Curved Gaming monitor. Equipped with a 2560x1440, 170hz Refresh rate, 1ms response time panel, G32CQ5P will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with adaptive sync, G32CQ5P can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming monitor for competitive play. MSI Curved Gaming monitors use a curved display panel that has a curvature rate of 1500R, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience.
| Model | G32CQ5P |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | Rapid VA |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | 1500R |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2a 2 x HDMI 2.0b |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 90mm |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | Without Stand: 710mm x 103mm x 418mm With Stand: 710mm x 287mm x 556mm |
| Weight | 6.70 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI G32CQ5P WQHD (2560x1440) 1500R Curved Gaming Monitor, 170Hz, Adaptive Sync, HDR10, Rapid VA, 31.5"
- 27" Rapid VA (Vertical Alignment) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 170Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 3,000:1
- Adaptive Sync
- 1500R Curvature
- High Dynamic Range: HDR10
- 1 x DisplayPort 1.2a supports 170Hz
- 2 x HDMI 2.0b supports 144Hz
- Tilt, Swivel & Height Adjustable
- 3 Year Warranty
- Product Code: G32CQ5P
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








