Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. A capable dual fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build. Compared to generic fan designs, VENTUS series fans utilize custom fan design with a unique curve to enhance heat dissipation by generating more airflow and air pressure. Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3050 |
| Core Clock | 1492 MHz (Reference Card: 1470 MHz) |
| CUDA Cores | 2304 |
| Ray Tracing Cores | 18 |
| Tensor Cores | 72 |
| Streaming Multi-Processors | 18 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 168 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 3 |
| Card size | 189 x 109 x 42 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 300w |
| Power Connectors | None |
| Output | 1 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X E 6G OC Graphics Card, 6GB
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Processor
- Base Clock: 1042 MHz
- Boost Clock: Up to 1472 MHz
- CUDA Cores: 2304
- 2nd Gen Ray Tracing Cores: 18
- 3rd Gen Tensor Cores: 72
- Memory: 6GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 14,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 1 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1
- No Power Connectors
- 3 Year Warranty
- Product Code: V812-055R
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,705





