Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. A capable triple fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build. A clean-looking brushed-finish backplate reinforces the length of the card. The GeForce RTX 3050 is built with the powerful graphics performance of the NVIDIA Ampere architecture. It offers dedicated 2nd gen RT Cores and 3rd gen Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and high-speed G6 memory to tackle the latest games. Step up to GeForce RTX.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3050 |
| Core Clock | 1807 MHz (Reference Card: 1777 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Ray Tracing Cores | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| Streaming Multi-Processors | 20 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 224 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 205 x 112 x 45 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 500w |
| Power Connectors | 1 x 6-Pin |
| Output | 1 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 1 x DL-DVI-D |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X XS 8G OC Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Processor
- Base Clock: 1552 MHz
- Boost Clock: Up To 1807 MHz
- CUDA Cores: 2560
- 2nd Gen Ray Tracing Cores: 20
- 3rd Gen Tensor Cores: 80
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 14,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.1a
- 1 x PCIe 6-Pin Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: RTX 3050 VENTUS 2X XS 8G OC
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





