Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VENTUS brings a fundamentally solid experience to users looking for a performance graphics card. A sharp-looking updated design with TORX FAN 4.0 and Airflow Control lets VENTUS breeze through any task. Stay stealthy with Airflow Control which improves airflow dynamics. Deflectors provide additional surface area and guide air to where it’s needed for maximum cooling. A sturdy brushed aluminum backplate features a flow-through design that provides additional ventilation. An abundance of clay-based thermal pads provide additional heat dissipation for board components. A sheet-metal anti-bending plate reinforces the whole card while thermal pads allow cooling to reach critical component underneath. A bundled support bracket can be attached to your PC case for additional graphics card reinforcement.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4080 SUPER |
| Core Clock | Extreme Performance: 2595 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2550 MHz) Boost: 2580 MHz (Reference Card: 2550 MHz) |
| CUDA Cores | 10240 |
| Ray Tracing Cores | 80 |
| Tensor Cores | 320 |
| Streaming Multi-Processors | 80 |
| Memory Clock | 23000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 736 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 322mm x 136mm x 62mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 2 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 3) GPU Support Bracket |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER Graphics Processor
- Base Clock: 2205 MHz
- Boost Clock: Up To 2580 MHz
- MSI Center: Up to 2595 MHz
- CUDA Cores: 10240
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 80
- 4th Gen Tensor Cores: 320
- Memory: 16GB GDDR6X
- Effective Memory Clock: 23,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 2 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1a
- PCIe 5.0 12VHPWR Connector
- Ant-Sag Bracket
- 3 Year Warranty
- Product Code: 912-V511-233
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







