Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Fearless and bold, GAMING delivers strong performance to both gaming and content creation. It blends a fierce look with advanced cooling technologies, making it an unwavering ally on the gaming battlefield. GAMING is the ideal choice for gamers who strive to give their all. Building on MSI's heritage, GAMING embodies the passion of gamers with a sleek exterior that erupts with bold lines and sharp edges. Experience superior cooling and quieter performance with MSI's upgraded TWIN FROZR 10 design, featuring enhanced fans that optimize heat dissipation across the graphics card.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5050 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2647 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2572 MHz) Boost: 2632 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Ray Tracing Cores | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| Streaming Multi-Processors | 20 |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 320 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 202 x 120 x 41 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 2) GPU Support |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Processor
- Base Clock: 2317 MHz
- Boost Clock: Up to 2632 MHz
- MSI Center: Up to 2647 MHz
- CUDA Cores: 2,560 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 20 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 80 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 20,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G5050-8GC
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R7,446








