Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES 007 FIRST LIGHT
- Offer valid 13 May 2026 to 10 June 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 8 July 2026
- Click here for more information
INSPIRE seamlessly fuses a sleek, compact design with cutting-edge performance, offering advanced capabilities while ensuring seamless compatibility with creative and professional builds. INSPIRE reinvents your build with its Mondrian grid design—a pristine blend of modern art and advanced technology that inspires creativity and enhances your productivity. INSPIRE combines a small form factor with enhanced performance, making it the perfect fit for creative professionals seeking efficiency. Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience. Heat from the GPU and memory modules is quickly captured by a solid nickel-plated copper baseplate and rapidly transferred to the core pipes. A sturdy metal backplate helps to strengthen the graphics card while airflow vents allow exhaust air to pass through, effectively reducing excess heat.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 Ti |
| Core Clock | Extreme Performance: 2632 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2572 MHz) Boost: 2617 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 4608 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| Streaming Multi-Processors | 36 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 204 x 117 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | N/A |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5060 Ti 16G INSPIRE 2X OC Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2407 MHz
- Boost Clock: Up to 2617 MHz
- MSI Center: Up to 2632 MHz
- CUDA Cores: 4,608 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 36 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 144 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1b, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G506T-16I2C
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





