Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience immersive gaming with the MAG 275QF E20 gaming monitor. It features a 2560 x 1440 (WQHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 275QF E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
AI CROSSHAIR
The aim dot automatically changes color, making it visible at any time. If the color of the aim dot overlaps with the background color, it will be problematic for aiming.
AI VISION
The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors, bringing brightness to your day.
SMOOTH RAPIDITY AND ACCURACY
Equipped with a 200Hz refresh rate and 0.5ms (GtG, Min.) response time which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports.
SEE CLEARLY, SEE COMFORTABLY
Anti-Flicker and Less Blue Light technologies provide a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker and displaying lower levels of blue light. You can game for longer periods without experiencing eye fatigue.
G-SYNC COMPATIBLE
MSI gaming monitor's G-SYNC Compatible support ensures smoother, tear-free gaming by syncing the monitor's refresh rate with the GPU. It reduces screen tearing, stuttering, and input lag for a more fluid experience, especially in fast-paced games. Additionally, it fully supports future hardware, allowing gamers to maximize the performance of cutting-edge GPUs. This ensures seamless compatibility and optimal visual quality, letting users take full advantage of new features like ray tracing and variable refresh rates.
TEAR FREE, STUTTER FREE FLUID GAMING
Gaming shouldn’t be a choice between choppy gameplay and broken frames. With the MSI gaming monitor, you’ll experience fluid, artifact-free performance. Enjoy tear-free and stutter-free gameplay with added support for HDR.
MSI CONSOLE MODE
After the built-in HDMI CEC (Consumer Electronics Control) technology is connected to the PlayStation or Switch controllers, the controllers can be used to wake up the screen with different modes that can be adjusted for different devices.
THE MOST VIVID DISPLAY
The MSI monitor equipped with HDR Ready, produces images with more detail, a wider range of colors, and appearance more similar to what the human eye perceives compared to traditional monitors. It guarantees a superior gaming and multimedia experience by vividly rendering every detail with vibrant colors and exceptional clarity.
| Model | MAG 275QF E20 |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC Compatible AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 0.5 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0b 1 x DisplayPort 1.2a |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 613mm x 60mm x 361mm With Stand: 613mm x 220mm x 454mm |
| Weight | With Stand: 3.95 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 275QF E20 WQHD (2560x1440) Gaming Monitor, 200Hz, G-SYNC, Rapid IPS, 27"
- 27" Rapid IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 200Hz
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- AMD FreeSync Premium
- MSI AI Crosshair & AI Vision
- MSI Anti-Flicker & Less Blue Light Technologies
- 2 x HDMI 2.0b supports 144Hz
- 1 x DisplayPort 1.4a supports 200Hz
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: MAG 275QF E20
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,224








