Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Brighten your life with all-new Modern Series! Slim, powerful, and stylish - the Modern 15 H B13M is loaded with all you need to pursue your passions in both work and play. Let its amazing performance help you conquer any task and add more flair to your daily productivity! The latest Wi-Fi 6E delivers stunning speed while keeping the network smooth and stable even when sharing the network with numerous users. With its outstanding throughput and low latency, you can always enjoy smooth streaming of online videos, or transfer large files in an instant. The Modern 15 H B13M with its enlarge touchpad, smooth and responsive fingertip control let's you maximum your productivity on the go. The 180° lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click share your screen for a more effective workspace. The optimized 1.5mm key travel makes for a more ergonomic typing experience. Thanks to a full-size backlit keyboard, you can also work in dark environments. With its ultra-slim chassis, the Modern 15 H B13M offers extreme mobility and a stylish appearance for on-the-go use.
| Model | Modern 15 B13M-091ZA |
| Colour | Classic Black |
| Processor | Intel Core i7-13620H 6+4 Core with HyperThreading 4.90 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard (Single Colour, White) |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen2 Type-A 1 x 3.5mm Audio Combo Jack 1 x HDMI 2.1 (4K @ 30Hz) |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 39.3Whrs Power Supply: 90w |
| Dimensions | 359mm x 241mm x 20mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
MSI MODERN 15 H B13M-091ZA Laptop — Core i7-13620H / 15.6" FHD / 16GB DDR4 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Classic Black
- Intel Core i7-13620H 10-Core CPU
- Up to 4.90GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR4-3200 RAM
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- Backlit Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: B13M-091ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







