Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with the MAG 273QP QD-OLED X24 gaming monitor. It boasts a 2560 x 1440 (WQHD) next-gen QD-OLED panel, 240Hz refresh rate, and rapid 0.03ms (GtG) response time. VESA certification for ClearMR 13000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MAG 273QP QD-OLED X24 provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM. MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Model | MAG 273QP QD-OLED X24 |
| Screen Size (Diagonal) | 26.5" |
| Panel Type | QD-OLED |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC AMD FreeSync Premium Pro |
| Curve | Flat |
| Brightness | 1,000 cd/m2 (Peak HDR) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Response Time | 0.03 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4a (HBR3) |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | -90° to +90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 610mm x 55mm x 358mm With Stand: 610mm x 228mm x 532mm |
| Weight | 6.70 kg |
| Warranty | 3 Years (Including Burn-In) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 273QP QD-OLED X24 WQHD (2560x1440) Gaming Monitor, 240Hz, G-SYNC, QD-OLED, DisplayHDR True Black 400, 26.5"
- 26.5" QD-OLED (Organic Light Emitting Diode) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 240Hz
- Response Time: 0.03ms GtG
- Brightness: 1,000 nits Peak
- Contrast Ratio: 1,500,000:1
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- AMD FreeSync Premium Pro Certified
- VESA DisplayHDR True Black 400
- 2 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 1.4a
- Tilt, Swivel & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty (Including Burn-In)
- Product Code: MAG 273QP QD-OLED X24
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R21,799
-
R11,499








