Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with the MAG 341CQP QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3440x1440 UWQHD 1800R curved next-gen QD-OLED panel, 175Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 9000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MAG 341CQP QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM. MSI recognizes the significance of providing extensive support, allowing our users to enjoy their gaming experience worry-free. We offer a 3-year warranty for OLED panels, exceeding standard coverage by including safeguards against the OLED burn-in issue.
| Model | MAG 341CQP QD-OLED |
| Screen Size (Diagonal) | 34" |
| Panel Type | QD-OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 175 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium Pro |
| Curve | 1800R |
| Brightness | 1,000 cd/m2 (Peak HDR) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Response Time | 0.03 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4a 1 x USB Type-C (DP Alt Mode with PD 15w Charging) 1 x USB 2.0 Type-B Upstream 2 x USB 2.0 Type-A Downstream |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 100mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 812mm x 130mm x 361mm With Stand: 812mm x 318mm x 427mm |
| Weight | Without Stand: 8.80 kg With Stand: 6.67 kg |
| Warranty | 3 Years (Including Burn-In) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 341CQP QD-OLED UWQHD (3440x1440) 1800R Curved Gaming Monitor, 175Hz, FreeSync Premium Pro, QD-OLED, DisplayHDR True Black 400, 34"
- 34" QD-OLED (Organic Light Emitting Diode) Panel
- Resolution: 3440x1440
- Refresh Rate: 175Hz
- Response Time: 0.03ms GtG
- Brightness: 1,000 nits
- Contrast Ratio: 1,500,000:1
- AMD FreeSync Premium Pro
- VESA DisplayHDR True Black 400
- Curvature: 1800R
- 2 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 1.4a
- 1 x USB Type-C DP Alt Mode
- Built-In KVM Switch
- Tilt, Swivel & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty (Including Burn-In)
- Product Code: 9S6-3DD04T-003
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








