Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with the MPG 491CQPX QD-OLED gaming monitor. It boasts a 5120x1440 (DQHD) 1800R curved next-gen QD-OLED panel, 240Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 13000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MPG 491CQPX QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM. G-SYNC Compatible support ensures smoother, tear-free gaming by syncing the monitor‘s refresh rate with the GPU. It reduces screen tearing, stuttering, and input lag for a more fluid experience, especially in fast-paced games. Additionally, it fully supports future hardware, allowing gamers to maximize the performance of cutting-edge GPUs. This ensures seamless compatibility and optimal visual quality, letting users take full advantage of new features like ray tracing and variable refresh rates.
| Model | MPG 491CQPX QD-OLED |
| Screen Size (Diagonal) | 49" |
| Panel Type | QD-OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Curve | 1800R |
| Brightness | 1,000 cd/m2 (Peak HDR) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Response Time | 0.03 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4a 1 x USB Type-C (DP Alt Mode with 98w PD) 1 x USB 2.0 Type-B Upstream 2 x USB 2.0 Type-A Downstream |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 100mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 1333mm x 190mm x 372mm With Stand: 1333mm x 328mm x 410mm |
| Weight | Without Stand: 10.60 kg With Stand: 16.40 kg |
| Warranty | 3 Years (Including Burn-In) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MPG 491CQPX QD-OLED DQHD (5120x1440) 1800R Curved Gaming Monitor, 240Hz, G-SYNC, QD-OLED, DisplayHDR True Black 400, 49"
- 49" QD-OLED (Organic Light Emitting Diode) Panel
- Resolution: 5120x1440
- Refresh Rate: 240Hz
- Response Time: 0.03ms GtG
- Brightness: 1,000 nits Peak
- Contrast Ratio: 1,500,000:1
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- VESA DisplayHDR True Black 400
- Curvature: 1800R
- 2 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 1.4a
- 1 x USB Type-C DP Alt Mode
- Built-In KVM Switch
- Tilt, Swivel & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty (Including Burn-In)
- Product Code: MPG 491CQPX QD-OLED
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








