Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with MSI AG321CQR Curved Gaming monitor. Equipped with a 2560 x 1440, 165hz Refresh rate, 1ms response time panel, AG321CQR will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with AMD FreeSync Premium Technology, AG321CQR can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming monitor for competitive play. MSI Curved Gaming monitors use a curved display panel that has a curvature rate of 1500R, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience. MSI gaming monitors are equipped with a 165Hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition. With MSI Mystic Light, the Optix MAG series gaming monitor lights provide a soft ambient light that can easily be synced with any other Mystic Light enabled gaming product. Select any of the colors from the palette using your smartphone or the Mystic Light App to match your system style to your taste. Or just turn on gaming echo, letting your monitor back light dance to music you play on the computer.
| Model | OPTIX AG321CQR |
| Screen Size (Diagonal) | 31.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | 1500R |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2a 1 x HDMI 2.0b 1 x USB 2.0 Type-B |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | -5° to +5° |
| Height Adjustment | 90mm |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | 710mm x 286mm x 465mm |
| Weight | 6.59 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI OPTIX AG321CQR WQHD (2560x1440) 1500R Curved Gaming Monitor with RGB Lighting, 165Hz, FreeSync, VA, 31.5"
- Product Code: OPTIX AG321CQR
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







